W-2 pro držitele J1: zde je vše, co potřebujete vědět (po návratu z USA)

Každý rok siobrovké množství studentů žádá o pracovní povolení v USA. Většina z nich volívízum J1. V loňském roce bylo uděleno  90.000 víz typu J1.

J1 vízum je určeno pro studenty vysokých škol z celého světa, kteří cestují do USA získat zkušenosti s pobytem v zahraničí během léta a to až na 4 měsíce. Cílem pobytu je pracovat a učit se, sdílet informace a zkušenosti napříč kulturami a národy a společně s místními obyvateli. Pracovní místa jsou obvykle určena každému, bez nutnosti předchozí zkušenosti. Většinou jde o práci v pohostinství.


Formulář W-2

Nezávisle na druhu práce, každý zaměstnavatel musí zaměstnancům poskytnout formulář W-2,pokud zaměstnanec vydělal alespoň 600 USD. Nezáleží na počtu odpracovaných hodin,ani na pracovní pozici, ale pouze na výši Vašeho příjmu. Social Security aMedicare - sociální a zdravotní pojištění mohou být zaměstnavatelem odváděna pouze pro ty pracovníky, kteří v USA pracují déle, než 183 dní, což se tedy držitelů víz J1 netýká.


Zaměstnavatel musí vyplnit 6 kopií W-2 pro každého zaměstnance. Prosíme, uchovejte si svou kopii na bezpečném místě,protože ji možná budete potřebovat pro Vaše daňové přiznání a/nebo k získání daňové refundace. Formulář W-2 není nezbytný pro podání federálního daňového přiznání, ale je potřeba pro státní daňovou refundaci ve vybraných amerických státech. Váš zaměstnavatel je ze zákona povinen Vám zaslat W-2 koncem ledna.(Například W-2 za rok 2017 musí být zaslán koncem ledna 2018.)


Důležité informace 

Za prvé, na levé straně jsou uvedenyinformace o zaměsntanci, pravá strana obsahuje informace o částkách.

Nyní si pečlivě prohlédněte levou část dokumentu a zkontrolujte uvedené Social Security Number (SSN) a své jméno a porovnejte, zda jsou uvedené shodně jako na Vaší social security kartě. Toto jsou zásadní informace, v případě chyby nebo překlepu musíte zažádat o opravu W-2. V případě chyby ve Vaší adrese, je potřeba informovat zaměstnavatele, ale není nutné vydávat nový formulář.


Na pravé straně dokumentu, naleznete od shora celkový zdanitelný příjem- včetně spropitného a dalších bonusů, částku celkové odvedené federální daně, celkový příjem pro účely sociálního pojištění a částka odvedená na SSN, dále pak informace o zdravotním pojištění a na konci zvlášť spropitné a bonusy. 


Jakzískat svůj přeplatek na daních zpět

V případě, že ještě nemáte svůj formulář W-2(obvykle tedy před koncem daňového roku nebo začátkem ledna), můžete požádat o svou federální refundaci i pomocí poslední kumulativní výplatní pásky od svého zaměstnavatele. Poslední výplatní pásku je možno použít i pro podání žádosti o vrácení státní daně, ale některé státy vyžadují W-2, v tom případě je pak nutné počkat na svůj formulář.


Jak dlouho to trvá?

Na svou federální refundaci budete čekat asi 3-6 měsíců, podle toho, kdy jste si podali daňové přiznání. Vyřízení státního daňového přiznání trvá asi 3- 9 měsíců.


Dendax Vám pomůže s podáním federálního istátního daňového přiznání a získáním refundace. Dendax garantuje získánímaximální možné LEGÁLNÍ refundace. Výši Vaší vratky si můžete spočítat na našíbezplatné kalkulačce anebo se můžete zaregistrovat a zaplatíte až povyřízení refundace. 

CHCI VRÁTIT DANĚ

Starší příspěvky

2019

2018

2017