Kolik daní zaplatíte v Norsku za rok 2017? Zjistěte, jak funguje fiskální systém a jak můžete získat vrácení daní!

Většina těch, kteří pracují nebo studují v Norsku, neuplatní nárok na odpočet daně norské daňové správě. Sledujte svou Selvangivelse formu, než bude pozdě! Zde je několik tipů pro vás, expati!

Norsko uplatňuje nejvyšší daň z příjmů ve světě a patří do tzv. "Skandinávského systému", a sice duálního systému daně z příjmů. To znamená, že Váš mzdový a důchodový příjem je zdaněn progresivně, zatímco vaš majetek (váš dům nebo vaše vlastnictví i ze zahraničí) jsou zdaněny paušálně.


Pokud se domníváte, že jste rezidentem v Norsku, budete zdanění svým celosvětovým příjmem; na druhou stranu nerezidenti (ti, kteří tráví méně než 183 po sobě jdoucích dní v zemi) budou platit pouze daně z příjmů získaných v Norsku.

Pokud jste právě dorazili do Norska, musíte požádat o národní identifikační číslo (NIN) , jedinečné číslo, které používají úřady pro různé účely, taktéž i platba daní. V případě, že budete pracovat v Norsku méně než 6 měsíců, bude vám přiděleno číslo D.


Každý zaměstnanec nebo samostatně výdělečně činná osoba potřebuje tuto číslici, aby získala daňové kartu nebo kartu osvobození , je elektronický dokument, který ukazuje, kolik daňových sazeb musí být odečten od hrubé mzdy; tato částka je nazývána daňovým odpočtem nebo srážkovou daní. Pokud si myslíte, že získáte částku 55 000 NOK nebo méně, můžete požádat o výjimku a váš zaměstnavatel nebude daň odpočítávat.

Norský daňový rok začíná 1. ledna a končí 31. prosince. Systém funguje preventivně: od 4. dubna obdržíte daňové přiznání, konkrétně formulář Selvangivelse, který potvrdí váš příjem, daň, kterou jste zaplatili, a případně dluh, který jste měli od předchozího roku. V případě dluhu je naším návrhem přepočítat, kolik dlužíte norské vládě, a ujistěte se, že ve výpočtu není žádná chyba.


Takže, jakmile obdržíte svou   Selvangivelse formu , měli byste v ní zkontrolovat všechny informace a všechny daňové odpočty uplatněné na váš případ; a musíte je poslat zpět do 30. dubna. V případě, že jste zaplatili více, můžete požádat o vrácení daně. Pokud si myslíte, že dokument nelze odeslat před tímto datem, je možné požádat o prodloužení až o jeden měsíc (tedy až do konce května), ale budete muset o něj požádat ještě před koncem dubna.

Norska daňová správa umožňuje podat žádost o vrácení peněz až do 3 let od konce podání daňového přiznání, tj. Do 30. dubna 2018 . To znamená, že pokud jste podali žádost před tímto termínem, budete mít vráceny daně z daňového roku 2015.


Je opravdu důležité kontrolovat a podávat daňové přiznání správným způsobem. Věnujte pozornost rodinnému stavu, vaší domácnosti, celkovému příjmu během roku, příspěvku na péči o dítě, protože v některých případech může být prodloužen. Norsko umožňuje speciálně odpočty pro cizince, a pokud jste pracovníci na moři, kteří pracují nejméně po dobu 130 dní na moři během daňového roku, máte nárok na zvláštní daňový režim.


Po odeslání daňového přiznání obdržíte od 27. června daňové přiznání. Zjistíte tak, zda dlužíte peníze Norsku nebo zda vám Norsko dluží za proplaceny daně. Přesto, pokud si nejste jisti, kolik daní jste zaplatili ve svém daňovém hodnocení, můžete požádat o kontrolu svého finančního stavu, ale to bude trvat déle než 4 měsíce. Mnoho lidí to vzdalo, vy však máte stále čas. Žádost můžete podat s Dendax a ujistěte se, že budete mít peníze zpět a brzy. Použijte Dendax online kalkulačku u, abyste získali okamžitý výpočet k vrácení daně: je to zdarma, rychle a testované!


CHCI VRÁTIT DANĚ

Starší příspěvky

2019

2018

2017