HLEDÁTE PRÁCI V RAKOUSKU? NEZAPOMEŇTE NA VÁŠ LOHNZETTEL, ABYSTE MOHLI DOSTAT ZPĚT VAŠI DAŇ Z PŘÍJMU!

Rakousko hostí více než jeden milion cizinců, kteří pracují v různých odvětvích. Po změně ekonomiky se poptávka po práci liší, avšak odvětví cestovního ruchu je nejdůležitější oblastí s cílem nalézt snadnou a sezónní práci. Mnozí však bohužel nevědí nic o dani z příjmů a o možnosti vrácení daně. Co dělat, pokud chcete pracovat v Rakousku a dodržovat rakouské předpisy?

Rakousko pomalu přechází z těžkého průmyslu na pracovní trh orientovaný na služby. Naštěstí, nová pracovní místa v odvětví služeb, marketingu a v oblasti informačních technologií kompenzují jiné ztráty pracovních míst. Rakousko výrazně podporuje podnikatele; ve skutečnosti je velmi jednoduché začít s vlastním podnikem.
 

Pokud však hledáte sezónní práci, nejjednodušší způsob pro cizince je prozkoumat sektor cestovního ruchu, zvláště pokud mluvíte více než dvěma jazyky.
 

Rozdíl s ostatními trhy práce je, že pracovní místa je možné nalézt mimo velká města, a to na venkově nebo ve známých lyžařských střediscích Rakouska. Oblasti s největším počtem turistů v Rakousku jsou Korutany, Tyrolsko, Salzburg, Štýrsko (Steiermark) a v neposlední řadě i Vídeň (Wien).

Nejlepším způsobem jak najít práci je buď hledat lokálně a nebo online. Jako obvykle přes internet - jak si zvolit, který pracovní portál je lepší?

Žádný problém, máme pro vás nejoblíbenější pracovní portály:

 • www.jobpilot.at je jeden z nejnavštěvovanějších pracovních portálů. Můžete si vytvořit svůj profil a přijímat výpisy nových pracovních nabídek vyhovujících vašim kritériím, každý týden.
 • www.derstandard.at/stellenmarkt známý deník Der Standard zde nabízí každý den tisíce nových pracovních nabídek. Můžete zde vyhledávat konkrétní region Rakouska a typ práce, kterou upřednostňujete (stáž, na plný úvazek, na částečný úvazek).
 • www.dermarkt.at je také novinářský portál práce, Kleine Zeitung. Mnoho příspěvků pochází z agentur.

 

Vedle toho AMS (Arbeitsmarktservice) je státní instituce, která se angažuje v hledání zaměstnání. AMS vám může pomoci, protože poskytuje seznam otevřených pozic, zejména pro pracovní místa související s cestovním ruchem. Pamatujte však, že smlouvy v pohostinství budou vždy na omezenou dobu (pár měsíců), poptávka je vyšší zejména v létě (s výjimkou lyžařských středisek) a nízká v zimě.

Kolik tedy zaplatím na daních?

Rakouská daň z příjmů se pohybuje od 0% až do výše 50% platu, ale obecně plátci platí 25% ze své měsíční mzdy. Vedle příspěvku na sociální pojištění, se daň z příjmu odečte od mezd nebo platů zaměstnanců a zaměstnavatel ji převádí na příslušný úřad. Daň z příjmů ze zaměstnání se také nazývá daň z příjmů (Lohnsteuer).Část daně se sražena ze mzdy, tzn. je zálohou na splatnou roční daň, která se konečně vyrovná jen s ročním vyměřením daně (Arbeitnehmerveranlagung, dříve Lohnsteuerausgleich), který odpovídá prohlášení daňového poplatníka. Termín na vykázání výdělku je 30. duben následujícího roku, ve kterém jste pracovali.

Různé výdaje lze odečíst z daně z příjmů jako paušální částky, příspěvky a zvláštní výdaje. Jsou to:

 • příspěvek pro jediného živitele rodiny
 • příspěvek pro jednoho rodiče
 • příspěvek dětí
 • paušální příspěvek pro dojíždějící
 • odborné náklady (například cestovní náklady na služební cesty)
 • dvě domácnosti vyžadováno kvůli práci
 • mimořádné výdaje (například nemocniční poplatky)
 • od roku 2009: náklady na podporu dětí (například odpolední péče mimo školy)

Vraťte svou daň z příjmů!

Zde najdete všechny informace, které potřebujete pro vrácení daní z Rakouska. Zkuste si vypočítať, kolik peněz Vám Rakousko má vrátiť! Tato kalkulačka je rychlá, testovaná a ZDARMA.

 

CHCI VRÁTIT DANĚ

Starší příspěvky

2019

2018

2017